Nová kniha: Claude REYNAUD –L´ére du Grand Bi en france1870 - 1890

Fantastická kniha převážně o vysokých kolech. Limitovaná série.

Nová kniha: Claude REYNAUD

 

 

Sběratelovy rozmary „ČÁST 2“ – pohlednice

Na vývoji pohlednice se podílela řada činů a událostí a jen těžko lze stanovit přesné datum vzniku. Pohlednice složitě vznikala 15 let, od roku 1870 do roku 1885. Skutečná pohlednice však vznikla až postupným vývojem a přetvářením korespondenčního lístku, který byl navržen do prodeje a poštovního provozu poprvé na světě na našem území v rámci Rakouska-Uherska dne 1. října 1869.

Jako první se k této myšlence připojilo již následující rok v březnu Německo a pak již rychle následovaly další státy. Vzápětí se začaly objevovat korespondenční lístky s různými přítisky – obchodními nabídkami zboží, dekoracemi po okrajích apod. Dodnes není známo kdo  a kde natiskl první obrázek na korespondenční lístek, ale je jisté, že to bylo během roku 1870.

Zlatý věk pohlednice, označovaný též jako „klasické období“ nastal po roce 1896 a trval přibližně do roku 1905. Pohlednice sloužily dobře zejména v těch oblastech, kde se fádní úřední lístek nehodil. V milostné korespondenci, ke vzájemným blahopřáním a gratulacím.

Žánrové pohlednice s jízdním kolem byly poměrně oblíbené, ale ve srovnání s místopisnými pohlednicemi naprosto řídce používané a tedy velmi vzácné. Jen pro přehlednost a větší poutavost si je dovolujeme rozdělit do více skupin:

1.       LITOGRAFIE

Litografická pohlednice se po roce 1890 získala velikou oblibu zejména pro svou zdobnost. Používal se také světlotisk, knihtisk a jiné techniky. Litografické obrázky, často i vícezáběrové, s dokreslenými motivy a graficky upravenými nápisy patří k nejdekorativnějším.

Pohlednice - LITOGRAFIE

Identifikace stroje

Hledám jakékoli informace o tomto stroji. Pokud máte dokumentaci, katalog či jiné i částečné informce k tomuto typu kola, které by pomohli určit výrobce budu velmi rád pokud mi pomůžete s identifikací.

děkuji

Robert Štěrba

Identifikace safety

Výstava historických kol – Králův Dvůr 2011

24. - 25. září 2011

První ročník KRÁLOVODVORSKÉHO HISTORICKÉHO KOLA byl prvním krokem k podpoření a zažehnutí myšlenky vytvořit zde na zámku muzeum jízdních kol a centrum cyklistiky, které by svým rozsahem, záběrem a spektrem činností patřilo k těm největším na světě.

Výstava historických kol – Králův Dvůr 2011

 

Historická kola a nezapomenutelná atmosféra – Marmande 2011

Setkání sběratelů a milovníků historických kol, motocyklů, aut a starých řemesel v malebném městečku na jihu Franci – v Marmande. Během setkání byla uspořádána výstava unikátních strojů. Fotografie jsou ze 3. ročníku L'HISTORIQUE, Marmande à "La Belle Epoque" v roce 2011.

Organizátor: http://www.etoiledargent.org/

45/A - Výstava "Marmande á la Belle époque", Francie

Historická kola v Dánsku

Dánsko je velmi příjemná země pro cyklistiku a cyklisty. Jak ovšem může být příjemná i pro milovníky historických kol se přesvěčte sami.....

Dánsko a historická kola

Tour de France - historie

Když v roce 2003 slavil slavný závod „Tour de France“ 100 let od svého založení (1903 – 2003) objevilo se mnoho knih, časopisů a všemožných tiskových materiálů dokonce i s dobovými obrázky a fotografiemi. Některé z nich přinášíme pro připomenutí a oslavu fantastické atmosféry, heroických výkonů a dokonalé techniky – závodních kol.

Tour de France - historie

Letmo uložená kola

Kdosi napsal, že rám kola tvoří 11 trubek a to platí od počátku kosočtvercového rámu s vidlicí (rozšíření této konstrukce nastalo po roce 1890) až dodnes. Svatá pravda, ovšem až na pár drobných vybočení.  „Vidlice má běžně dvě šavle a na tom se moc měnit nedá“, řekne si běžný uživatel kola. Právě ten byl určitě naprosto vyveden z míry, když s naprosto extravagantní technologií přišel americký výrobce kultovních kol Cannondale po roce 2000. Jednoramenná vidlice „Lefty“ začala brzy slavit úspěchy. A to jak na závodním, tak komerčním poli. Netrvalo dlouho a přední vidlici Lefty následovala letmo uložená zadní stavba „Righty“. Začalo se mluvit o nevídaném konstrukčním řešení, moderní době, kosmických materiálech umožňující tyto vymoženosti……

Letmo uložená kola

Sběratelovy rozmary "ČÁST 1" – půllitry, sklenice, džbery a korbely

Drobné předměty s motivem kola neodmyslitelně zdobí všechny muzea a privátní kolekce. Velmi oblíbeným a zároveň velmi těžko sehnatelným artiklem jsou pivní korbely nejrůznějších tvarů a velikostí. Rozdíly najdete v materiálech i v použitých technologiích zdobení nebo samotném stylu obrázků a motivů. Po světě existuje mnoho sběratelů specializujících se pouze na tento obor.

Rozhodně se tomu nedivíme neb většina cyklistických klubů, organizací a spolků byla zakládána v restauracích či hotelích a zlatý mok byl s těmito momenty snad neodmyslitelně spjat.

Půllitry, sklenice, džbery a korbely

Odborné názvosloví

Pokud se v odborné literatuře setkáte se speciálním výrazem v souvislosti s historickými koly a nebudete si jeho významem jisti, pak možná vám naše obrázky budou nápomocné

Obrázky jsou z knihy:  G.Donald Adams – Collecting & restoring antique bicycles – 1996

Odborné názvosloví